مثنوی معنوی مولانا

متن کامل مثنوی معنوی

دانلود کتاب متن کامل مثنوی معنوی.

مثنوی، مشهور به مثنوی معنوی (یا مثنوی مولوی)، نام کتاب شعری از مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر و صوفی است. این کتاب از ۲۶٬۰۰۰ بیت و ۶ دفتر تشکیل شده و یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی پس از اسلام است. این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده‌است؛ که در واقع عنوان کتاب نیز می‌باشد. اگر چه قبل از مولوی، شاعران دیگری مانند سنائی و عطار هم از قالب شعری مثنوی استفاده کرده بودند ولی مثنوی مولوی از سطح ادبی بالاتر برخوردار است. در این کتاب ۴۲۴ داستان پی‌درپی به شیوهٔ تمثیل داستان سختی‌های انسان در راه رسیدن به خدا را بیان می‌کند. هجده بیت نخست دفتر اول مثنوی معنوی به نی‌نامه شهرت دارد و چکیده‌ای از مفهوم ۶ دفتر است. این کتاب به درخواست شاگرد مولوی، حسام‌الدین حسن چلبی، در سالهای ۶۶۲ تا ۶۷۲ هجری/۱۲۶۰ میلادی تألیف شد. عنوان کتاب، مثنوی، در واقع نوعی از ساختار شعری است که در این کتاب استفاده می‌شود.

مثنوی مولوی، همانند بیشتر مثنوی‌های صوفیانه، به صورت عمده از «داستان» به عنوان ابزاری برای بیان تعلیمات تصوف استفاده می‌کند. ترتیب قرار گرفتن داستان‌های گوناگون در این کتاب ظاهراً نظم مشخصی ندارد. شخصیت‌های اصلی داستان‌ها می‌تواند از پیامبران و پادشاهان تا چوپانان و بردگان باشد. حیوانات نیز نقش پررنگی در این داستان‌ها بازی می‌کنند.

حکایات موجود در مثنوی از منابع مختلف قدیمی‌تر آمده‌اند. برخی عیناً در مثنوی‌های عطار نیشابوری همچون منطق‌الطیر موجودند. برخی همچون داستان خلیفه و لیلی، پادشاه و خانه کمپیر، استر و استر، محمود و ایاز، گنج نامه، حلوا ساختن جهود و عیسوی و مسلمان از مقالات شمس استخراج شده‌اند.

آخرین داستان مثنوی (شاهزادگان و دژ هوش ربا)، با وفات مولوی ناتمام ماند. دفتر ششم مثنوی از همین روی دفتری ناتمام است. فرزند او مثنوی زیبایی دارد که در آن از مرگ پدر و ناتمام ماندن مثنوی گله کرده‌است. اصل داستان را البته جویندگان می‌توانند در مقالات شمس تبریزی بیابند و از بخش پایانی قصه مطلع شوند.

مولوی در مثنوی تبحر خود را در استفاده از اتفاقات روزمره برای توضیح دیدگاه‌های عرفانی‌اش نشان می‌دهد. ویژگی تمایزبخش دیگر این کتاب میزان گریزهای مکرر آن از داستان اصلی برای توضیح (گاه مفصل) نکات مختلف جنبی داستان، است. این نکته ممکن است بیانگر این باشد که برای مولوی مضمون داستان اهمیت بسیار بیشتری از سبک نگارش داشته‌است.

نام کتاب: متن کامل مثنوی معنوی

نویسنده: به سعی و اهتمام: رینولد نیکلسون

تعداد صفحات: دفتر اول-۱۹۲، دفتر دوم-۱۶۳، دفتر سوم-۲۱۴، دفتر چهارم-۱۷۰، دفتر پنجم-۱۹۵، دفتر ششم-۲۱۵

تاریخ انتشار:…

دانلود کتاب به صورت فایل PDF:

حجم دفتر اول ۱٫۶MB

دانلود دفتر اول

برای دانلود دفتر اول و مطالعه آن در مبایل یا تبلت خود، QR Code بالا را اسکن کنید.


حجم دفتر دوم ۱۱٫۴MB

دانلود دفتر دوم

برای دانلود دفتر دوم و مطالعه آن در مبایل یا تبلت خود، QR Code بالا را اسکن کنید.


حجم دفتر سوم ۱٫۶MB

دانلود دفتر سوم

برای دانلود دفتر سوم و مطالعه آن در مبایل یا تبلت خود، QR Code بالا را اسکن کنید.


حجم دفتر چهارم ۱٫۵MB

دانلود دفتر چهارم

برای دانلود دفتر چهارم و مطالعه آن در مبایل یا تبلت خود، QR Code بالا را اسکن کنید.


حجم دفتر پنجم ۱٫۶MB

دانلود دفتر پنجم

برای دانلود دفتر پنجم و مطالعه آن در مبایل یا تبلت خود، QR Code بالا را اسکن کنید.


حجم دفتر ششم ۱٫۸MB

دانلود دفتر ششم

برای دانلود دفتر ششم و مطالعه آن در مبایل یا تبلت خود، QR Code بالا را اسکن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بالا↑